Najbardziej podstawowy podział aparatów słuchowych, to ten na zauszne i wewnątrzuszne. Pierwszy rodzaj jest najpopularniejszym rozwiązaniem i stosuje się go w przypadku głębokiego ubytku słuchu, bądź też w momencie gdy wąskie przewody słuchowe uniemożliwiają wdrożenie opcji wewnątrzusznej. Z kolei aparaty wewnątrzuszne, wykorzystuje się przeważnie, gdy ubytek słuchu występuje na poziomie umiarkowanym lub średnio-głębokim. Umieszcza się go bezpośrednio w przewodzie słuchowym. Istnieją jeszcze aparaty słuchowe wewnątrzkanałowe, które są przeznaczone dla pacjentów zmagających się z łagodnym bądź umiarkowanym ubytkiem. Taki model po odpowiednim umiejscowieniu jest prawie niewidoczny.

Działanie aparatów polega na odbieraniu dźwięków przez specjalny mikrofon, dzięki któremu te są najpierw analizowane przez chip przetwarzający, a następnie przesyłane do procesora. Ten odpowiedzialny jest za wzmocnienie dźwięków i przesłanie ich do głośnika i – dalej za jego pomocą – do ucha wewnętrznego. Tam dźwiękowe wrażenia są przetwarzane na impulsy elektryczne, które odbierane są przez mózg i odpowiednio przez niego przetwarzane.

Aparaty zauszne 

Aparaty zauszne (BTE lub RITE), jak sama nazwa wskazuje, to aparaty zewnętrzne. Wkładka uszna znajduje się w kanale, a dźwięk przesyłany jest do niej poprzez plastikowy, cienki wężyk – obudowa aparatu zaczepiona jest o ucho i to na niej znajduje się mini panel sterowania, który umożliwia regulację głośności czy też zmianę programów słuchania. Takie aparaty występują w wersji RITE, czyli ze słuchawką umieszczoną w przewodzie, blisko błony bębenkowej, a także w wersji BTE czyli z dźwiękowodem – przydatne w przypadku osób z poważnym niedosłuchem, albowiem ze względu na swą specyfikę mogą pomieścić większe baterie, a także wzmacniacz o silniejszej mocy.

Aparaty wewnątrzuszne

To model o wiele mniejszy od poprzedniego, albowiem aparaty wewnątrzuszne (ITE) dopasowywane są indywidualnie do każdego przewodu, to bowiem od jego specyfiki zależy rozmiar i widoczność urządzenia. Taki aparat znajduje się w przewodzie słuchowym, a na zewnątrz, zamiast nakładki na małżowinę uszną, dostrzegamy tylko małą płytkę czołową, na której w niektórych przypadkach umieszcza się przyciski regulacji głośności. System elektroniczny znajduje się w obudowie (płytce czołowej) aparatu, podobnie jak bateria, którą wymienia się dzięki specjalnemu magnesowi ułatwiającemu dostęp do panelu.

Jaki aparat wybrać?

Aparaty wewnątrzuszne to z pewnością doskonała opcja dla osób ceniących sobie aktywność i dbających o to, by aparat był umiejscowiony stabilnie i nie przemieszczał się wskutek gwałtownych ruchów. Nie są jednak odpowiednie dla osób, które zmagają się ze znacznym niedosłuchem – większą moc oferują opcje zauszne, które niekoniecznie muszą być rozwiązaniem bardzo widocznym. Modele wewnątrzuszne są bardziej podatne na zniszczenia niż aparaty zauszne. Mogą zostać zanieczyszczone woskowiną, a wysoka temperatura i wilgotność przewodu słuchowego mogą również stać się przyczyną awarii.

W zależności od zdiagnozowanej wady słuchu warto dobrać aparat, kierując się nie tylko walorami wizualnymi, ale także jego mocą i bezpieczeństwem. Szczegółowe badania wykonane przez protetyka pozwolą zorientować się, w którym aparacie dany pacjent czuje się bardziej komfortowo, a także jakie warunki dźwiękowe są dla niego najodpowiedniejsze. Idealnie dobrany aparat powinien działać tylko na te częstotliwości, których nie słyszymy, a także niwelować dźwięki świata zewnętrznego przy jednoczesnym wzmacnianiu mowy. Zarówno rozwiązanie zauszne, jak i wewnątrzuszne obfituje w wiele rozwiązań technologicznych, rynek oferuje także zróżnicowanie pod kątem estetycznym – warto więc przeprowadzić dokładne badanie i zdecydować się na aparat dopasowany przede wszystkim do wady słuchu.

Inspirowane: Strefasluchu.pl – aparaty słuchowe dofinansowania