Nigdy wcześniej amatorskie bieganie nie było tak popularne. Od wczesnych godzin porannych do późnych wieczornych na ulicach miast, leśnych ścieżkach czy nadmorskich bulwarach widoczni są ludzie w różnym wieku, którzy ćwiczą na świeżym powietrzu. Promocja zdrowego stylu życia sprawia, że na całym świecie systematycznie rośnie rynek artykułów sportowych. Sprzęt, odzież i buty sportowe, a także suplementy, odżywki i karnety na siłownię stanowią obecnie dużą część wydatków przeciętnego gospodarstwa domowego.

O czym każdy sportowiec wiedzieć powinien?

Każdy sportowiec, bez względu na uprawianą dyscyplinę, musi zadbać o odpowiednie obuwie, które jest wyprofilowane odpowiednio do rodzaju aktywności. Stopa pracuje w sposób prawidłowy tylko wtedy, gdy jest dobrze ułożona w bucie. Dodatkowo stanowi to ochronę przed kontuzjami, które mogą okazać się nie tylko bolesne, ale również na długi czas wyłączyć sportowca z treningów.

Co z tym obuwiem?

Producenci obuwia sportowego oferują zwykle modele o wytrzymałej podeszwie i oddychającej cholewce, ale ze standardową wkładką. Typowa wkładka to kawałek miękkiej pianki o grubości do 3 mm, która wzmacnia podeszwę buta, ale nie jest w stanie skorygować zniekształceń stopy.

Ludzkie stopy zasadniczo różnią się wysokością wysklepienia łuku, kształtem i rozkładem nacisku na poszczególne partie. W masowej produkcji obuwia sportowego wspomniane rozbieżności nie są uwzględniane. Profesjonalne czy też amatorskie uprawianie sportu wymaga więc doboru odpowiedniej wkładki, która pozwoli dopasować konkretne obuwie do indywidualnych potrzeb.

Wkładki do butów dla sportowców

Uzupełnieniem standardowej wkładki są specjalne wkładki ortopedyczne umożliwiające właściwe ułożenie stopy we wnętrzu buta, nawet jeżeli posiada ona cechy odbiegające od standardowego, uśrednionego kształtu stopy. Wkładka ortopedyczna umieszczona w bucie uwzględnia szerokość stopy, jej kształt, dobrze trzyma piętę i wypełnia przestrzeń w bucie przy łuku stopy, dając elastyczne podparcie, które minimalizuje ryzyko kontuzji. Wkładki do butów dla sportowców pozwalają idealnie wypełnić przestrzeń w bucie i proporcjonalnie rozłożyć nacisk na podłoże, co przekłada się na pewność każdego kroku. Stabilna stopa oznacza bezpieczeństwo dla stawu skokowego i kolanowego oraz dla całego kręgosłupa, a pośrednio wpływa także na osiągnięcia sportowe.

Wkładki ortopedyczne – korzyści wynikające ze stosowania

Wkładki do butów dla sportowców zmniejszają zmęczenie stopy, ryzyko obtarć oraz siłę nacisku na podłoże. Zapewniają również lepszą amortyzację podeszwy oraz transport wilgoci na zewnątrz buta. Wkładki ortopedyczne absorbują nieprzyjemne zapachy, pozwalają na idealne wypełnienie przestrzeni wewnątrz buta, a przy tym są niedrogie, ogólnodostępne i łatwe w utrzymaniu.

Każdy kto uprawia sport, powinien zadbać o odpowiednie wyposażenie. Najbardziej istotne jest w tym przypadku odpowiednie obuwie, które stabilizuje i odciąża stopy, pozwala im oddychać oraz minimalizuje ryzyko kontuzji. Jeśli nasze stopy są niestandardowe lub zniekształcone, dobrym rozwiązaniem na pewno będzie specjalna wkładka ortopedyczna przeznaczona do sportowego obuwia.