Obawy przed wybielaniem zębów i ogólnej szkodliwości tej procedury stomatologicznej powracają ciągle, wzmacniając mity dotyczące prawidłowej higieny jamy ustnej i stomatologii estetycznej. Lęki wywołane takimi opiniami sprawiają, że wielu z nas zamiast zadbać o piękny uśmiech, maskuje niedoskonałości swego uzębienia na wiele nieprofesjonalnych sposobów, wstydząc się odsłaniania zębów w szerokim uśmiechu. Tymczasem jakość naszego życia zależy także od pewności siebie. A w tej dziedzinie kondycja jamy ustnej i uzębienia odgrywa niebagatelną rolę.

Wybielaj zęby w gabinecie stomatologicznym

Wybielanie zębów, jak każdy zabieg stomatologiczny, jest całkowicie bezpieczne, o ile przeprowadzi się go pod kontrolą stomatologa. Z zasady więc wybielanie zębów służy ich zdrowiu, jednak przed zastosowaniem jakiejkolwiek metody wybielania, konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym, zwłaszcza jeśli będziemy chcieli zastosować preparaty do wybielania samodzielnie, w domu. Stomatolog, zanim doradzi nam odpowiednią metodę wybielania, zbada aktualny stan naszego uzębienia, określi rodzaj szkliwa i inne parametry biologiczne zębów. Wizyta diagnostyczna służy również stwierdzeniu, czy zęby nie wymagają naprawy, a przyzębie i dziąsła są w pełni zdrowe. Warto bowiem podkreślić, że zabieg wybielania stosuje się dopiero po pełnym wyleczeniu zębów.

Jaką metodę zastosować?

Wybór odpowiedniej dla nas metody wybielania pomiędzy najpopularniejszymi z nich, a więc: użyciem lampy i lasera, nakładek lub pasków wybielających czy past, nie jest dowolny. Każdy preparat stomatologiczny ma swoje zastosowanie szczegółowe i jest adresowany do konkretnych rodzajów uzębienia, dlatego aby mieć pewność, że wybielanie jest bezpieczne dla naszego zdrowia, zacznijmy od wizyty kontrolnej w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Stomatolog nie tylko obejrzy, oceni i zdiagnozuje stan jamy ustnej, ale i zbierze od nas wywiad o ogólnym stanie zdrowia i przebytych chorobach, by wybrać najlepszą dla nas metodę wybielania. Nie ryzykujmy więc zniszczenia szkliwa przypadkowymi metodami wybielania zębów – w tej materii należy zaufać profesjonaliście.

Dlaczego wizyta u stomatologa jest konieczna? 

Warto pamiętać o tym, że fizyko-chemiczny proces wybielania zębów jest spowodowany skomplikowanymi reakcjami utleniania. Tego typu reakcje należy zawsze przeprowadzać rozważnie, ze świadomością ich silnego oddziaływania na kości krótkie, którymi są przecież zęby. Podczas wybielania działa, wchodzący w skład najpowszechniej stosowanych preparatów wybielających nadtlenek wodoru. Chemicznie rzecz biorąc: tlenek wodoru podczas procesu utleniania ulega rozpadowi na wodę i tlen. Dzięki tej reakcji chemicznej odbarwia on związki powodujące nieestetyczne przebarwienia zębów, nacieki i plamy. W procesie tym bierze również udział światło i towarzyszy mu nieco wyższa od naturalnie panującej w jamie ustnej temperatura. W procedurze tej ważnym momentem jest tak zwany punkt saturacyjny, podczas którego rozkładowi ulegają barwinki usuwane z zębów. Dlatego właśnie pełne, profesjonalne wybielanie zębów przeprowadza się w gabinecie dentystycznym, aby nadtlenek wodoru został dostosowany do potrzeb szkliwa konkretnych zębów, czyli na miarę potrzeb każdego z nas. To najskuteczniejsza i najtrwalsza metoda wybielania zębów.

Pozostałe metody wybielania zębów: stosowanie żelów, nakładek, preparatów do użytku domowego są znacznie prostsze, nie powodują zasadniczo żadnych zagrożeń dla zębów, jednak i one powinny zostać nam zasugerowane przez dentystę, aby efekt estetyczny wybranych zabiegów był w pełni dostosowany do indywidualnych potrzeb naszych zębów.

Inspirowane: Bianco.eu.com – stomatolog Wilanów