Ścięgno Achillesa to najsilniejsze ścięgno, które posiada człowiek. Jego długość u osoby dorosłej może wynosić nawet do 16 cm i pełni funkcję przedłużenia mięśnia trójgłowego łydki. Kończy się on na dolnej powierzchni pięty. Odpowiada za prawidłowe poruszanie się, między innymi chód, bieganie czy skok. Uszkodzenie ścięgna Achillesa może więc być poważną kontuzją, która wymaga odpowiedniego leczenia. W tym artykule odpowiemy na pytanie, jak przebiega leczenie i omówimy dokładniej to zagadnienie.

Najczęstsze rodzaje uszkodzeń i objawy

Do uszkodzenia ścięgna Achillesa dochodzi najczęściej podczas intensywnej aktywności fizycznej lub po jej zakończeniu. Zerwaniu ścięgna towarzyszy przede wszystkim ból, podczas chodzenia i biegania. W miarę upływu czasu od momentu doznania kontuzji ból może być odczuwalny nawet w trakcie spoczynku. W niektórych przypadkach ból jest odczuwalny podczas dotykania tego miejsca. Kontuzjowani relacjonują także zgrubienie i sztywność ścięgna.

Bardzo ważne jest, aby w porę zareagować, ponieważ może dojść nawet do osłabienia mięśnia stopy, co skutkuje znacznymi trudnościami w poruszaniu się. Gdy ma miejsce całkowite przerwanie ścięgna Achillesa, najczęściej słyszalny jest dźwięk przypominający trzask. W efekcie natychmiast utrudnione staje się przemieszczanie i ruszanie stopą. To bardzo częsta kontuzja osób, które uprawiają zawodowo sport, a w szczególności sport drużynowy.

Leczenie zerwania ścięgna Achillesa

Gdy dojdzie do tego wyjątkowo nieprzyjemnego urazu, należy udać się do ortopedy. W przypadku zapalenia ścięgna lub częściowego uszkodzenia zazwyczaj stosuje się leczenie zachowawcze. Jednak sprawa się komplikuje, gdy ścięgno zostaje całkowicie zerwane. Nierzadko kieruje się pacjenta na zabieg operacyjny, który ma na celu jak najszybsze przywrócenie pacjenta do zdrowia.

Oczywiście po takim urazie kluczem do sukcesu jest odpowiednia rehabilitacja. Mieszkańcom Warszawy polecamy fizjoterapeutę na Ursynowie, który nie tylko pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia, ale także da praktyczne wskazówki, jak szybko wrócić do sprawności.

Czasami jednak ćwiczenia w domu mogą nie wystarczyć, szczególnie podczas poważnych urazów ścięgna Achillesa. Wówczas najlepiej pracować pod okiem specjalistów, którzy oferują np. ćwiczenia izometryczne, czy ćwiczenia z wykorzystaniem specjalnych poduszek sensomotorycznych. Wybierając się na rehabilitację na Ursynowiemożna liczyć na odpowiednią opiekę z indywidualnym podejściem do każdego pacjenta. Podczas rehabilitacji stosuje się też zabiegi laserowe oraz krioterapię, które przynoszą bardzo zadowalające rezultaty.

Proces dochodzenia do zdrowia przy zerwaniu ścięgna Achillesa

W przypadku większości pacjentów wystarcza zabieg operacyjny, który może przynieść bardzo dobre rezultaty. Czas dochodzenia do pełni zdrowia jest oczywiście uzależniony od stopnia zaawansowania urazu. Im silniejsza kontuzja, tym czas ten się wydłuża. Kluczem jest tu fizjoterapia i rehabilitacja. Nierzadko pacjenci wymagają około roku regularnych ćwiczeń i uczęszczania na rehabilitację, by wrócić do pełni sił i pozbyć się bólu.

Podsumowanie

Zerwanie ścięgna Achillesa to poważny uraz. Nie należy go lekceważyć, ponieważ może dojść do poważniejszych komplikacji, które będą wydłużały czas rekonwalescencji. Warto wybrać się do dobrego fizjoterapeuty, który pomoże szybko dojść do zdrowia i złagodzić ból.