Dziś długi mogą dopaść każdego i dość często takie sytuacje mają miejsce. Gdy sami jesteśmy dłużnikami ogarnia nas panika. Nie wiemy, jak spłacić dług i przede wszystkim, jak z tego wszystkiego wybrnąć. Co jednak w sytuacji, gdy to nam ktoś zalega z płatnościami? Wbrew pozorom takie sprawy są zdecydowanie trudniejsze. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, dłużnicy zazwyczaj nie chcą współpracować.

Pierwszy kontakt z firmą windykacyjną

Oczywiście, gdy zaczynamy zauważać, że ktoś nie ma zamiaru nam oddać należności, wówczas warto skontaktować się z firmą windykacyjną. Najlepiej jest jednak na początku próbować wziąć sprawy w swoje ręce. Jeśli staramy się podejść do tego bardzo rozsądnie, wówczas możemy sami porozumieć się z dłużnikiem. Jeśli jednak nasze prośby o zwrot pieniędzy nie przynoszą żadnych efektów, wówczas należy działać.

Na początku, gdy udamy się do takiej firmy windykacyjnej, musimy objaśnić na czym sprawa polega. Oczywiście dobrze jest także nakreślić swoje oczekiwania. Musimy pamiętać o tym, że firmy windykacyjne starają się rozwiązywać wszystkie sprawy polubownie. Warto być zatem przygotowanym na to, że dług będzie nam spłacany w ratach.

Sytuacje bez wyjścia, czyli kiedy wykonać krok?

Warto nie podejmować pochopnie decyzji o pójściu do firmy windykacyjnej. Najpierw musimy sami sobie odpowiedzieć na pytanie, czy jesteśmy w stanie odzyskać ten dług. Jeśli to jakiś klient naszej firmy zalega nam z płatnością, dobrze jest zapoznać się z jego sytuacją finansową. Być może chwilowe problemy w firmie sprawiają, że dług nie jest regulowany. Nim podejmiemy takie poważne kroki warto zastanowić się, czy nasza decyzja jest słuszna.

Jak działają windykatorzy?

Jeśli jednak czujemy, że sprawy nie da się polubownie załatwić, wówczas warto podjąć bardziej zakrojone kroki. Wtedy zgłoszenie się do firmy windykacyjnej jest najlepszym rozwiązaniem. Taki proces windykacyjny może trwać naprawdę długo, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Najpierw do dłużnika wysyłane są listy, ponaglenia. Z nich może się on dowiedzieć, czego wymaga firma windykacyjna, jakie stawia mu warunki itp. Niestety tylko niewielka ilość osób na takie ponaglenia reaguje, co znacznie wydłuża czas całego procesu. Poza tym windykator czasem odwiedza dłużnika i wykonuje do niego telefony. Ta lekka presja na dłużniku może przynieść skutek. Warto wówczas uzbroić się w cierpliwość i przede wszystkim nie działać na własną rękę. Jeśli pozostawimy to profesjonalistom, mamy większą szansę na to, że faktycznie uda się wszystko rozwiązać.

Oczywiście windykator nie ma takich uprawnień jak komornik. Nie może zatem zająć części mienia i z tego tytułu wypłacić nam należności. Cały proces jest przeprowadzany w sposób bardzo rozsądny i sprawiedliwy dla obu stron. Jest bowiem szansa przede wszystkim na ugodę. Takie działania firmy windykacyjnej bardzo często wzbudzają szacunek u dłużników. Czują oni, że muszą coś zrobić z daną sytuacją, ale mimo wszystko nie są im siłą zabierane pieniądze. Dzięki temu znacznie szybciej można dojść do porozumienia. Poza tym jest to doskonałe rozwiązanie jeszcze z jednego względu. Czasem splot okoliczności sprawia, że ludzie popadają w tarapaty finansowe. Działania windykacji są na tyle ludzkie, iż pozwalają dłużnikowi zachować godność. Może on także w miarę swoich możliwości spłacać dług.