Kamper jest marzeniem większości miłośników podróżowania. Pozwala na swobodne zwiedzanie wielu krajów, dzięki niemu można zatrzymać się na dłużej w każdym pięknym miejscu. To wygodny i tani sposób na poznawanie uroków wielu miast i wsi. Jednym z ważniejszych jego elementów jest  toaleta, która zapewni odpowiedni komfort. Co trzeba o niej wiedzieć zanim wyruszy się w drogę?

 Dlaczego warto zainwestować w droższą toaletę?

Wygoda użytkowania toalety kempingowej jest uzależniona od zakupionego modelu. Nie powinno się na tym oszczędzać. Tym bardziej, iż ten sprzęt posłuży na bardzo długo. Aby mieć odpowiedni poziom komfortu podróżowania, należy wybrać odpowiedni model. Dlatego najważniejsze jest  to, aby zakupić toaletę z dwoma dużymi pojemnikami: na wodę oraz na fekalia. Im będą większe, tym dłużej będzie można korzystać z toalety bez konieczności wypróżniania jej. Ważne, aby toaleta miała mocne przyssawki, dzięki czemu będzie mocno trzymała się podłoża. Oczywiście opuszczana klapa i spłuczka obecnie znajdują się w standardzie. Istotne, aby klapa była szczelna i solidna.

Czy toaleta turystyczna jest higieniczna?

Owszem, często jest bezpieczniejsza oraz bardziej higieniczna niż toi toi czy publiczne toalety. Przede wszystkim, korzystając z takiego urządzenia, minimalizujemy kontakt z drobnoustrojami innych, obcych osób. Ponadto mamy pewność co do czystości, ponieważ sami ją utrzymujemy. Wiele osób obawia się nieprzyjemnego zapachu. Jednak nie jest to przeszkodą. Na rynku dostępne są specjalne płyny przeznaczone do obu pojemników toalety. To właśnie one sprawiają, iż pozbywamy się nieprzyjemnego zapachu, a jednocześnie zabijają bakterie i rozpuszczają wszystkie nieczystości. Warto poczytać opinie o danych produktach i zapoznać się z zaleceniami producenta na temat stosowania konkretnych środków do toalet. Warto także zakupić odpowiedni papier toaletowy. Ma on nieco inną strukturę. Nowoczesna toaleta turystyczna okazuje się doskonała na długie podróże kamperem. Jest bezpieczna i wygodna, można z niej korzystać w każdej chwili.

Jak i gdzie opróżniać zbiorniki?

Wiele osób obawia się, iż nawet gdy zakupią toaletę z dużym pojemnikiem, to podczas podróży trudno będzie znaleźć miejsce służące do pozbywania się nieczystości. Jest wiele punktów, w których można to zrobić i nie należy obawiać się ich braku. Przede wszystkim należy przestrzegać zasady wylewania nieczystości wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. Trzeba dbać o środowisko, a fekalia połączone ze środkami chemicznymi bardzo źle wpływają na glebę i powodują dostawanie się do niej niebezpiecznych substancji. Nie wszędzie skorzystanie z punktów, w których można odprowadzać ścieki będzie darmowe, jednak opłaty zazwyczaj nie są duże. Specjalne miejsca, w których można pozbyć się nieczystości znajdują się na kempingach. Są one także na części stacji benzynowych. Jeśli w okolicy nie ma specjalnego punktu, a pojemnik jest pełen, to można także opróżnić go w toalecie. Jest to oczywiście mniej wygodne, ale w niektórych sytuacjach nie ma innego wyjścia.

Toaleta w kamperze to konieczność, należy nie tylko wybrać odpowiedni dla nas model, ale również dbać  czystość, stosować odpowiednie środki oraz opróżniać zbiornik w przeznaczonych do tego miejscach. Istnieje wiele różnych toalet, niektóre z nich są do zabudowy, a inne posiadają specjalne przyssawki. Zakup którejkolwiek z nich ma swoje wady i zalety, wybieramy bowiem między wygodą, a mobilnością. Dlatego warto dłużej zastanowić się nad tym, jaki model toalety do kampera chcemy mieć w swoim pojeździe.

Inspirowane: Camp-plus.pl – klimatyzatory dachowe podlawkowe