Jeszcze do niedawna wśród przedsiębiorców użytkujących samochodów firmowych panowało powszechne przekonanie, że systemy do zarządzania flotą nadają się wyłącznie do dużych podmiotów. Przekonanie to wynikało z tego, że po pierwsze koszty wdrożenia takich rozwiązań były na wysokim poziomie, a po drugie oprogramowanie niewiele oferowało małym firmom. Jednak obecnie coraz więcej rozwiązań jest na tyle skalowanych, że bez najmniejszych problemów poradzi sobie z kilkoma czy nawet jednym pojazdem. Jednym z nich jest platforma WEBFLEET firmy TomTom, która oferuje kompleksowe wsparcie bez względu na liczbę posiadanych samochodów.

Dlaczego małe firmy powinny pomyśleć o monitoringu floty

Jedną z największych zalet wprowadzenia monitoringu floty jest obniżenie kosztów związanych z codzienną obsługą samochodów. Oszczędności te dotyczą kilku obszarów. Przede wszystkim taki monitoring wpływa na obniżenie zużycia paliwa. Nawet przy jednym samochodzie kilka procent tankowania mniej po kilku latach przełoży się na wymierną sumę, jeśli tych samochodów będzie kilka czy kilkanaście to kwota będzie naprawdę pokaźna. Kierowcy mając świadomość tego, że samochody są monitorowane, jeżdżą bardziej spokojniej, rezygnują też z załatwiania prywatnych spraw. Jeśli wdrożony system będzie posiadał mechanizm planowania tras i ich optymalizacji, to dzięki temu także można osiągnąć wymierne korzyści. Jak pokazują różne statystyki, dzięki odpowiedniemu planowaniu przejazdów można uzyskać kolejne kilka do kilkunastu procent oszczędności, zwiększając przy okazji wydajność swoich kierowców. Nie można też zapomnieć o kwestiach administracyjnych i biurokratycznych. Kierowcy najczęściej skupiają się wyłącznie na jeździe, ale ktoś jeszcze musi zadbać o ubezpieczenie i przeglądy oraz poprowadzić niezbędną ewidencję. Dobrze wdrożony system do zarządzania flotą będzie wiele rzeczy rejestrował automatycznie, a także udostępni raporty z niezbędnymi informacjami.

Rozwiązania dostępne  na rynku

Na pewno poważnym argumentem przemawiającym za wdrożeniem systemu monitoringu w małej czy średniej firmie jest stosunkowo niski koszt takiej operacji. Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań dopasowanych zakresem funkcjonalności i ceną do potrzeb niewielkich biznesów. To, że takie systemy nie kosztują dużo nie znaczy jednak wcale, że mają ograniczone funkcjonalności. Wręcz przeciwnie, często oferują dokładnie to samo, co wersje przeznaczone dla dużych podmiotów, zapewniając obniżenie kosztów eksploatacji pojazdów, mniejsze zużycie paliwa i większe bezpieczeństwo kierowców. Bardzo widoczny jest też w ostatnich latach wzrost świadomości właścicieli firm i kadry kierowniczej. Osoby takie coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że wdrożenie takiego systemu to inwestycja, która w niedługim czasie jest się w stanie zwrócić, dając przy tym liczne biznesowe korzyści.

Jakie korzyści małym firmom daje platforma WEBFLEET

Platforma WEBFLEET to jedno z najlepszych rozwiązań tego typu na rynku. Już w wersji dla małych i średnich firm oferuje szereg funkcjonalności, pozwalających na skuteczne zarządzanie posiadanymi samochodami i optymalizację kosztów ich utrzymania. Ale WEBFLEET to nie tylko samo śledzenie i monitorowanie pojazdów – użytkownicy dostają bowiem do dyspozycji kompleksowe wsparcie i liczne funkcje ułatwiające codzienną pracę. Sama platforma jest bardzo prosta w obsłudze, i co najważniejsze dostępna od razu, bez konieczności przeprowadzania prac instalacyjnych. Liczne raporty i analizy pozwolą na bieżąco śledzić, co dzieje się z flotą, a tym samym wyłapywać słabe punkty, które wymagają poprawy. Wszystko jest w pełni skalowalne, jeśli więc biznes po pewnym czasie urośnie, to nic nie będzie trzeba zmieniać w funkcjonowaniu systemu.

Inspirowane: telematics.tomtom.com/pl_pl/webfleet/ – zarządzanie flotą