Masaż limfatyczny, zwany również drenażem limfatycznym, jest zabiegiem kosmetycznym o silnym działaniu leczniczym. Wykorzystywany jest zarówno jako uzupełnienie leczenia specjalistycznego, jak i terapia sama w sobie. Przed poddaniem się masażowi limfatycznemu dobrze jest zorientować się w jego specyfice i zasadach działania oraz wykonywania zabiegu. Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące drenażu limfatycznego. Czy można wykonać go samodzielnie w domu, a także jak to zrobić. 

Co to jest masaż limfatyczny?

W pierwszej kolejności należy znaleźć odpowiedź na pytanie, co to jest masaż limfatyczny. Jest on także nazywany drenażem limfatycznym. Poprzez odpowiednie uciskanie, pocieranie i masowanie ciała poprawia się przepływ chłonki, zwanej również limfą. Chłonka jest niemal przepychana manualnie. To właśnie ze względu na charakterystykę i działanie masażu limfatycznego stosuje się go przy zaburzeniach układu chłonnego, ale również ze względów kosmetycznych. Można wykonać zarówno masaż limfatyczny nóg, masaż limfatyczny stopy, masaż limfatyczny twarzy, a także innej, dowolnej części ciała. Aby był on jednak skuteczny, należy wiedzieć na czym polega drenaż limfatyczny oraz jak zrobić masaż limfatyczny. Można wykonać go samemu lub zwrócić się do profesjonalistów.

Wskazania do wykonania masażu limfatycznego 

Jak już wspomnieliśmy, masaż limfatyczny usprawnia przepływ limfy w organizmie, a tym samym wpływa na poprawę stanu zdrowia i leczenie różnorodnych chorób związanych z zaburzeniami układu limfatycznego. Wśród wskazań do wykonania masażu – drenażu limfatycznego można wymienić przeciwdziałanie lub usuwanie obrzęków, leczenie stanów pourazowych, rehabilitację po mastektomii, wzmacnianie układu odpornościowego, rehabilitację po długotrwałym unieruchomieniu, usprawnianie krążenia krwi u chorych z żylakami, zapobieganie zakrzepicy dużych naczyń krwionośnych oraz oczyszczanie organizmu z toksyn. A oprócz tego co daje drenaż limfatyczny? Często masaż limfatyczny wykonywany jest ze względów kosmetycznych. Przyczynia się do redukcji cellulitu, uelastycznia i ujędrnia skórę oraz ogólnie poprawia jej wygląd. Masaż limfatyczny twarzy powoduje, że jest ona bardziej promienna, poprawia się także jej owal i zanikają obrzęki. Nurtującym pytaniem jest również jak często drenaż limfatyczny wykonywać. Nie ma w tej kwestii żadnych ograniczeń, ponieważ zabiegu nie da się przedawkować. Także przeprowadzanie go co tydzień będzie korzystne dla organizmu. Regularne wykonywanie masażu limfatycznego przyczynia się również do zapobiegania wielu schorzeniom i poprawia samopoczucie.

Jak wykonać masaż limfatyczny – wypróbuj zalety masażu tajskiego

Najważniejszą zasadą obowiązującą przy wykonywaniu drenażu limfatycznego nóg, a także każdej innej części ciała, jest nie wykorzystywanie jakichkolwiek środków poślizgowych, czyli oliwek, balsamów oraz innych olejków. Jest to dość nietypowe, jeśli chodzi o zasady rządzące się masażem. Zarówno klient gabinetu masażu, jak i osoba pragnąca samodzielnie wykonywać drenaż nóg powinni wiedzieć, jak wygląda masaż limfatyczny. Opiera się on na wykonywaniu okrężnych ruchów obejmujących małą, bądź większą powierzchnię ciała. Jeden ruch okrężny składa się z dwóch płynnie przeplatających się faz. Z kolei faza zwiększonego nacisku i faza zmniejszonego nacisku następują bezpośrednio po sobie. Dodatkowo masaż na obrzęk limfatyczny opiera się na wykorzystaniu podstawowych pięciu różnych technik chwytów. 

Do technik limfatycznego drenażu należą stałe ruchy okrężne, chwyt obrotowy, chwyt pompujący, czerpiący oraz chwyt poprzeczny. Dobór odpowiedniego z nich zależy od budowy tkanek w poszczególnych obszarach ciała. Poprawne i skuteczne wykonanie masażu limfatycznego ręcznego wymaga obszernej wiedzy z zakresu anatomii i układu żylnego oraz limfatycznego, a także znajomości budowy i fizjologii układu limfatycznego. Dlatego też zaleca się, aby był on wykonywany przez odpowiednio przeszkolonych profesjonalistów z dziedziny masażu, w tym specjalistów od masażu tajskiego.

Źródło: ThaiSun – masaż Warszawa