Zdobienie ciał tatuażami stało się w ostatnich latach popularne na niespotykaną wcześniej skalę. Wiele osób tatuuje się pod wpływem emocji, podążając za wykreowaną modą lub ze względu na presję najbliższego otoczenia. W dłużej perspektywie może okazać się to jednak mało satysfakcjonujące. Wśród najczęstszych przyczyn pozbywania się tatuaży znajduje się niska jakość wykonanej grafiki oraz jej nieaktualna treść (np. imię byłego partnera). Najnowocześniejszą i najbardziej skuteczną metodą usuwania tatuaży są zyskujące coraz większe uznanie zabiegi laserowe.

Laserowe usuwanie tatuaży – na czym polega zabieg?

Laserowe usuwanie tatuaży sprowadza się do emisji impulsów świetlnych o zróżnicowanych długościach fali na partię ciała pokrytą grafiką. Cechą tej nowoczesnej metody jest jej znikoma inwazyjność, bardzo wysoka skuteczność, a także bezbolesność. Wiązka światła rozbija cząsteczki barwników i pigmentów wykorzystanych przy tatuowaniu, dlatego po wykonaniu serii zabiegów możliwe jest ich naturalne usunięcie z organizmu.

Użycie lasera nie wiąże się z nadmiernym podgrzaniem tkanek, dlatego zasadniczo nie zachodzi ryzyko wystąpienia poparzeń. Ingerencja w głębsze warstwy skóry w zdecydowanej większości przypadków nie wiąże się z naruszeniem ich spójności. Nigdy nie ma jednak gwarancji, iż w wyniku oddziaływania światła lasera nie pojawią się negatywne następstwa zdrowotne.

Przeciwwskazania do laserowego usunięcia tatuażu

Pomimo, iż laserowe usuwanie tatuaży należy do zabiegów bezpiecznych, to istnieją jednak pewne przeciwwskazania uniemożliwiające jego wykonanie. Wśród nich należy wymienić:

  • ciążę i okres karmienia piersią,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • zaobserwowane zmiany skórne w okolicy tatuażu,
  • podatność na alergie skórne,
  • cukrzycę,
  • stosowanie leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych w terminie bezpośrednio poprzedzającym zabieg (ok. 14 dni),
  • przyjmowanie leków antydepresyjnych, przeciwtrądzikowych czy przeciwgrzybiczych bezpośrednio przed zabiegiem,
  • zażywanie witamin z grup A i E,
  • świeżo opaloną skórę (słońce lub solarium) lub zbyt ciemną karnację,
  • problemy dermatologiczne związane z podatnością skóry na powstawanie blizn i innych uszkodzeń.

Ponadto stosowanie substancji fotouczulujących i fototoksycznych powinno zostać zawieszone przynajmniej na okres dwóch tygodni przed zabiegiem. Szkodliwe mogą okazać się nie tylko syntetyczne leki, ale też niektóre zioła, wchodzące w skład wielu suplementów diety czy kremów. Niepożądane skutki uboczne mogą wystąpić przykładowo w przypadku zażywania dziurawca, rumianku, nagietka, arcydzięgla i skrzypu polnego.

Usuwanie tatuaży laserem – możliwe skutki uboczne

We wszystkich powyższych przypadkach należy całkowicie zaniechać zabiegu laserowego lub nieco odłożyć w czasie usuwanie tatuaży. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości wskazana jest oczywiście konsultacja medyczna. Rzetelna pinia lekarska pomoże w podjęciu odpowiedzialnej decyzji i pozwoli uniknąć wystąpienia ewentualnych skutków ubocznych. Do najczęstszych efektów niepożądanych należą:

  • zaburzenie ciągłości skóry oraz powstawanie blizn i bliznowców (występujące stosunkowo rzadko),
  • pęcherzyki, rumienie, obrzęki i strupy,
  • pieczenie i świąd (bezpośrednio po wykonaniu zabiegu),
  • infekcje bakteryjne,
  • możliwość aktywacji na naświetlonym obszarze wirusów (np. opryszczki) u ich nosicieli,
  • hiperpigmentacja i inne przebarwienia skóry (w większości przypadków ustępują najpóźniej po upływie kilku miesięcy),
  • zwiększenie podatności skóry na podrażnienia,
  • reakcje alergiczne.

Pozbycie się niechcianego tatuażu przy pomocy lasera, wymaga nie tylko regularnych zabiegów, ale również odpowiedniej pielęgnacji podrażnionego fragmentu skóry. W tym przypadku fundamentalną kwestią jest zaniechanie opalania się przynajmniej na miesiąc. W sytuacjach, w których ochrona przed silnym nasłonecznieniem byłaby niemożliwa, należy natomiast stosować kremy z bardzo wysokim filtrem UV. Warto podkreślić, że wystąpienie któregokolwiek ze skutków ubocznych powinno skłonić do rezygnacji z aktywności fizycznej oraz wizyt w saunie i na publicznych kąpieliskach. Wskazana jest też stymulacja regeneracji skóry poprzez miejscową aplikację np. preparatów przyspieszających gojenie.

Decyzja o usunięciu tatuażu powinna być dobrze przemyślana. W przypadku niektórych osób wskazana może okazać się również konsultacja medyczna. Zabiegi laserowe są skuteczne i bezbolesne, co czyni z nich dobrą alternatywę dla starszych, mniej innowacyjnych metod (m.in. chirurgicznych). Zawsze należy jednak mieć na uwadze ewentualne skutki uboczne i przeciwwskazania.

źródło: klinikakrajewski.pl – medycyna estetyczna Radom