Urazy stawu skokowego są dość częstą kontuzją, zwłaszcza wśród aktywnych sportowców. Szczególnie też dla tej grupy pacjentów ważna jest szybka diagnoza pozwalająca na wdrożenie leczenia w możliwie najkrótszym czasie od doznanego urazu, powrót do pełnej sprawności i dalszych treningów. Na postawienie takiej diagnozę pozwala przeprowadzenie badania ultrasonograficznego stawu skokowego. Kiedy jest wykonywane? Jakie są wskazania do jego przeprowadzenia i o czym mogą świadczyć wyniki? Na wszystkie najważniejsze pytania dotyczące badania USG stawu skokowego odpowiemy w tym tekście.

Staw skokowy – charakterystyka i lokalizacja

Badanie ultrasonograficzne stawu skokowego jest często wykonywane w środowisku sportowców. To właśnie u nich staw skokowy jest najczęściej narażony na złamanie czy przeciążenie. W takiej sytuacji wykonywanie każdorazowo prześwietlenia rentgenowskiego byłoby niemożliwe i szkodliwe dla zdrowia. Badanie USG jest natomiast zupełnie bezpieczne i może być wykonywane wielokrotnie, bez narażania organizmu na napromieniowanie.

U sportowców kontuzje stawu skokowego najczęściej powodowane są złamaniem, przeciążeniem i przerwaniem więzadeł międzykostnych –  są to kontuzje niezwykle bolesne. Sam staw skokowy dzieli się na staw górny oraz staw dolny i zlokalizowany jest pomiędzy kośćmi podudzia a kośćmi stępu. Cała konstrukcja stawu skokowego jest wzmocniona czterema rodzajami więzadeł, są to więzadła pośrodkowe, skokowo-strzałkowe przednie, skokowo-strzałkowe tylne i piętowo-strzałkowe.

Najczęstsze kontuzje stawu skokowego

Do najczęstszych kontuzji  stawu skokowego, również u sportowców, zalicza się skręcenie, zwichnięcie i złamanie. Warto wiedzieć czym się charakteryzuje każda z tych kontuzji i czym się one różnią między sobą; wyjaśniamy:

  • skręcenie stawu skokowego – polega na uszkodzeniu torebki stawowej oraz wzmacniających ją więzadeł stawowych. Może występować na trzech różnych poziomach. Skręcenie I stopnia polega na naciągnięciu więzadeł, objawia się powstaniem niewielkiego krwiaka, obrzękiem i lekką tkliwością oraz bolesnością stawu. Skręcenie II stopnia to naderwanie więzadeł. Można je poznać po występowaniu dużej niestabilności stawu oraz silnym bólu i obrzęku w jego obrębie. Skręcenie III stopnia to rozerwanie więzadeł. Polega na całkowitym przerwaniu ciągłości więzadeł i powoduje, podobnie jak naderwanie więzadeł, niestabilność stawu, silny ból i obrzęk;
  • zwichnięcie stawu skokowego – to wystąpienie patologicznego przemieszczenia się względem siebie kości oraz innych elementów tworzących staw skokowy. Wraz z tym przemieszczeniem występuje również rozerwanie torebki stawowej i więzadeł stawowych. Kontuzja ta wymaga nastawienia, aby przemieszczone elementy mogły wrócić na swoje miejsce;
  • złamanie stawu skokowego – może obejmować dowolną z kości tworzących staw skokowy. Złamaniu może ulec kość goleni, kostka boczna, kostka przyśrodkowa. Możemy mieć też do czynienia z tak zwanym złamaniem trójkostkowym, wtedy oprócz obu kostek, złamanie obejmuje także tylny brzeg piszczeli.

Badanie USG stawu skokowego

Badanie USG stawu skokowego  pozwala wykryć i rozpoznać każdą z tych kontuzji. Dzięki temu możliwe jest szybkie i trafne podjęcie leczenia a w dalszej kolejności rehabilitacji. Szybka diagnoza jest o tyle ważna, że dzięki niej i natychmiastowemu wdrożeniu leczenia, można uniknąć patologicznych zmian, które w konsekwencji mogą być nieodwracalne. Dla sportowców szczególnie ważny jest szybki powrót do formy a niewłaściwa diagnoza czy leczenie może skutecznie uniemożliwić dalsze uprawianie sportu z powodu bolesności stawu, tkliwości, opuchnięć czy obrzęków.

Badanie USG stawu skokowego nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Wystarczy bezpośrednio przed samym badaniem odsłonić staw skokowy, by lekarz przeprowadzający badanie miał do niego wygodny i nieograniczony dostęp. Z tego powodu wykluczone są jakiekolwiek opatrunki w obrębie stawu. Badanie ultrasonograficzne stawu skokowego rozpoczyna się od naniesienia na skórę stawu specjalnego żelu poprawiającego przewodzenie fal ultradźwiękowych. Następnie lekarz przykłada głowicę urządzenia do skóry i kolejno sprawdza wszystkie struktury w obrębie stawu. Wynik badania jest dostępny bezpośrednio po jego zakończeniu a samo badanie najczęściej nie trwa więcej niż 20 minut.

Zapraszamy po więcej informacji na stronę: http://www.gabinetusg.com.pl