Wkładki  higieniczne to bardzo popularny element codziennej higieny stosowany przez kobiety. Ale czy wiedziałaś, że mogą powodować suchość i pieczenie pochwy? Ostatnie badania wskazują, że są przyczyną wielu kobiecych problemów. Jeśli szukałaś ich przyczyny, to może właśnie ją znalazłaś.

Wkładki higieniczne – czy rzeczywiście są niezbędnym elementem higieny?

Wiele z nas nie potrafi obejść się bez wkładek higienicznych. Wkładki przecież zabezpieczają naszą bieliznę przed wydzieliną i nieprzyjemnym zapachem, są dobrym rozwiązaniem w przypadku niewielkiego krwawienia. Wiele z nas traktuje je jako niezbędnik w swojej higienicznej apteczce.

Wkładki jednak powodują wiele problemów, jak choćby suchość i pieczenie pochwy. Produkty ograniczają też dostęp powietrza, a także sprzyjają wilgotnemu i ciepłemu środowisku, które szybko prowadzi do rozwoju bakterii i drożdżaków, a przy tym rozwojowi infekcji intymnych. Wkładki powodują też  rozwój infekcji dróg moczowych.

Niektóre z wkładek są perfumowane,  co dodatkowo może przyczyniać się do powstawania podrażnień. Dlatego kobietom zdrowym zaleca się stosowanie jedynie przewiewnej, lekkiej bielizny.

Wkładki higieniczne a upławy

Wiele kobiet ma problem z upławami. Ale one nie zawsze świadczą o infekcji. Gdy tylko pojawia się większa ilość wydzieliny udajemy się do ginekologa. Większa ilość wydzieliny jest zjawiskiem zupełnie naturalnym i nie trzeba się jej obawiać. Kobiety wstydzą się zabrudzonej bielizny i najczęściej sięgają po wkładki, nie dając skórze oddechu.

Co ciekawe to właśnie wkładki powodują zwiększenie ilości wydzieliny, ale również infekcje intymne, pieczenie i suchość pochwy. Kobiety, które przestały używać wkładek higienicznych mówią o efektach, jakie to działanie im przyniosło. Jednym z nich jest właśnie zmniejszenie ilości wydzieliny.

Czy musimy całkowicie rezygnować z noszenia wkładek higienicznych?

Chcąc uniknąć problemu pieczenia i suchości pochwy, upławów czy infekcji intymnych, najlepszym sposobem byłaby całkowita rezygnacja ze stosowania wkładek higienicznych. Możemy jednak ograniczyć stosowanie wkładek do niezbędnego minimum.

Są sytuacje, w których nie możemy obejść się bez wkładki . Należy jednak pamiętać, by zmieniać ją co najmniej, co 4 godziny, przed założeniem nowej wkładki dokładnie umyć ręce, a także pamiętać o tzw. nocnym wietrzeniu miejsc intymnych. Na noc absolutnie nie stosujemy wkładek. To czas, kiedy skóra odpoczywa, potrzebuje oddechu i regeneracji. Dzięki spaniu bez wkładek pozwolimy nadmiarowi wydzieliny szybciej wyschnąć.

Co zamiast tradycyjnych wkładek higienicznych?

Wkładki proponowane przez wielu producentów możemy zastąpić wkładkami z materiałów naturalnych, wielorazowych, które wypierzemy w delikatnych środkach. Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele takich produktów. Tutaj też należy pamiętać o zasadach stosowania wkładek.

Naturalne materiały pozwolą zminimalizować pieczenie i suchość pochwy,  a także ryzyko infekcji intymnych. Materiały,  z których je wykonano, są delikatne i oddychające, zapewniające skórze stały dostęp powietrza. Z powodzeniem zabezpieczą naszą bieliznę przed zabrudzeniem.

Najważniejsze jest rozsądne stosowanie wkładek higienicznych. Wkładki źle dobrane, perfumowane, wykonane z gorszych materiałów – mogą spowodować wiele problemów, które będą wymagały pomocy ginekologa. Jednak zastosowanie wyżej wymienionych zasad  może pomóc Ci zminimalizować ryzyko infekcji. Najlepiej jednak będzie, jeśli całkowicie zrezygnujesz z ich stosowania.