Siewnik do trawy sprawdzi się znakomicie w rękach rolnika czy ogrodnika. Czym charakteryzuje się ten praktyczny sprzęt i na jakie kryteria warto zwrócić uwagę przy zakupie? Oto kilka wskazówek, dzięki którym wybór najlepszego rozwiązania stanie się dużo łatwiejszy.

Czym jest  siewnik do trawy?

Jak sama nazwa mówi, siewnik do trawy to maszyna, która rozsiewa nasiona i nawozy. Jednak narzędzie to wykorzystywane jest nie tylko do pielęgnacji trawników. Z powodzeniem można go użyć np. do rozprowadzania środków rozmrażających i antypoślizgowych w postaci piasku i soli.

Siewnik do trawy stanowi bębenkowy zbiornik na kołach z wygodnym uchwytem. Do atutów takiego rozwiązania należy prosta obsługa, wysoka efektywność oraz ponadprzeciętny komfort użytkowania. Elementy te docenili nie tylko właściciele ogródków, ale również zarządcy terenów użyteczności publicznej, gdyż siewniki znalazły zastosowanie w parkach czy na boiskach.

Jak to działa?

Zasada działania siewnika do trawy jest bardzo prosta. Wystarczy wsypać nasiona lub nawóz do pojemnika, a konstrukcja w postaci tarczy obrotowej czy elastycznego walca dozującego zadba o równomierne rozsiewanie. Wiele urządzeń charakteryzuje się wygodną funkcją otwierania i zamykania, co zapobiega przypadkowemu rozprowadzeniu materiału.

Wysokiej klasy siewniki do trawy wyposażone są w koła o bardzo dobrze wyprofilowanym bieżniku, który gwarantuje wysoką przyczepność na zróżnicowanych powierzchniach. Na rynku nie brakuje również modeli z przesłoną do dystrybucji materiału blisko krawędzi.

Jakie są rodzaje siewników do trawy?

Wybór urządzenia należy dopasować do rodzaju upraw. Siewniki pneumatyczne i mechaniczne doskonale sprawdzą się na większych powierzchniach, gdzie prowadzi się uprawę zbóż. Znajdą zastosowanie również w dużych ogródkach warzywnych czy na uprawach hurtowych.

Natomiast z siewników pchanych i ręcznych warto korzystać na mniejszych obszarach. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które pragną cieszyć się pięknym trawnikiem na podwórku. Kolejnym przydatnym sprzętem może być siewnik punktowy, który pozwoli na równomierne sianie kwiatów i ziół. Urządzenie bardzo dokładnie odmierza dawkę ziaren, co pozwala precyzyjnie zaplanować układ ogrodu. Ponadto świetnie sprawdzi się przy wysiewie kwiatów doniczkowych.

Jak kupić wysokiej jakości siewnik?

Przed zakupem siewnika do trawy należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, dzięki którym maszyna idealnie spełni swoje zadania. Przede wszystkim warto rzucić okiem na materiał wykonania. Bardzo dobrze sprawdzi się np. model z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, które będzie odporne na korozje czy pęknięcia.

Kolejnym ważnym elementem jest pojemność pojemnika na materiał. Podstawowa specyfikacja techniczna siewników do trawy obejmuje również szerokość pracy czy maksymalną powierzchnię trawnika.

Dobrą praktyką jest wybór urządzeń renomowanych marek, które spotkały się z uznaniem wśród rolników i ogrodników. Wówczas można liczyć na bardzo wysoką wygodę pracy i wieloletnią trwałość.

inspiracja: cellfast.com.pl – węże ogrodowe