Klimatyzacja to system, który można dostosować do swoich potrzeb. Rozważając instalację urządzeń warto wcześniej rozważyć funkcje, jakie będą pełnić.

Liczba pomieszczeń – wybór pomiędzy klimatyzacją split i multi-split

Klimatyzacja to coraz popularniejszy element wyposażenia zarówno pomieszczeń komercyjnych, publicznych, jak i mieszkalnych. W zależności od liczby pomieszczeń, które będzie obsługiwać,  można zdecydować się na klimatyzację typu split lub multi-split.

Klimatyzacja split dedykowana jest do obsługi jednego wnętrza. Składa się z agregatu zewnętrznego i jednostki wewnętrznej. Z kolei klimatyzacja typu multi-split stosowana jest w obiektach, w których jest kilka pomieszczeń. Układ składa się z jednego agregatu zewnętrznego, do którego podłączonych jest od 2 do 5 jednostek wewnętrznych. Taka klimatyzacja zatem może z powodzeniem obsługiwać zarówno większe mieszkanie, jak i biuro.

Zarówno w klimatyzacji split, jak i multi-split agregat umieszczony jest na zewnątrz pomieszczenia. Dzięki temu systemy gwarantują nie tylko właściwy klimat w obsługiwanych pomieszczeniach, ale także cichą pracę, która zapewnia odpowiednie warunki do pracy i wypoczynku.

Jakie urządzenia wybrać

Systemy klimatyzacji oferują szeroki wybór jednostek wewnętrznych. W ofercie na przykład marki Toshiba znajdują się klimatyzatory ścienne, kanałowe, kasetonowe, konsole Bi-Flow. W rozwiązaniach komercyjnych wykorzystuje się również jednostki podsufitowe.

W mieszkaniach i domach najpopularniejsze są jednostki naścienne. Ich kompaktowe kształty doskonale wpasowują się w przestrzeń. Elegancki design sprawia, że pasują do przestrzeni wykończonych w różnych stylach.

Jednostki kasetonowe umieszczane są pod stropem i zazwyczaj schowane w suficie podwieszanym. Sprawia to, że montowane są w wysokich wnętrzach. Ich zaletą jest czterostronny wylot powietrza, który dostarcza klimatyzowane powietrze do całego pomieszczenia. Klimatyzatory kanałowe to jednostki, w których widoczny jest wyłącznie wylot powietrza. Całe obudowane są kanałem, więc wyglądają niezwykle estetycznie. Stosowane są z powodzeniem w długich korytarzach, gdzie zapewniają odpowiednie warunki temperaturowe. Konsole Bi-Flow montuje się w miejscach tradycyjnie zarezerwowanych dla kaloryferów. W rozwiązaniach stosowanych w biurach czy obiektach o charakterze komercyjnym korzysta się również z klimatyzatorów podsufitowych, które instalowane są zaraz przy stropie.

Sprawdź funkcje klimatyzacji i dobierz do swoich potrzeb

Czystość powietrza

Zaletą klimatyzatorów jest fakt, iż oprócz utrzymywania komfortowej temperatury we wnętrzach zapewniają również filtrację emitowanego powietrza. Dzięki systemowi filtrów eliminują nie tylko drobnoustroje, grzyby czy alergeny, ale także pyły i nieprzyjemne zapachy czyniąc przestrzeń w obiekcie niezwykle przyjazną dla człowieka. Niektóre modele – na przykład Toshiba DAISEIKAI 9 – posiadają wbudowany jonizator plazmowy połączony z samoczyszczącym się wymiennikiem, co wpływa na jeszcze czystsze powietrze w pomieszczeniach. Dzięki wysokiej funkcjonalności systemu filtracji klimatyzatory mogą pracować także jako oczyszczacze powietrza, które usuwają pyły zawieszone w powietrzu, co ma szczególne znaczenie w miejscach narażonych na smog. Czyste powietrze we wnętrzach jest kluczowe nie tylko dla osób dbających o zdrowie, ale także alergików, cierpiących na choroby układu oddechowego, np. astmatyków, czy małych dzieci.

Energooszczędność i wydajność działania

Korzystanie z klimatyzacji wiąże się także ze zwiększonym poborem energii elektrycznej. Dlatego też warto jest inwestować w urządzenia energooszczędne. Na rynku powszechnie dostępne są klimatyzatory wyposażone w inwerter, dzięki któremu zasadniczo obniżono pobór mocy. Doskonale w systemach klimatyzacyjnych sprawdzają się dwurotacyjne sprężarki inwerterowe Toshiba, dzięki którym jednostki wewnętrzne uzyskują klasę energetyczną nawet do A+++. Duże znaczenie ma także wydajność pracy urządzeń. Tu szczególną uwagę przy wyborze odpowiedniego systemu warto zwrócić na sezonowe współczynniki efektywności pracy SEER i SCOP dla wybieranych urządzeń. Warto pamiętać, że klimatyzacja może pełnić zarówno funkcję chłodzenia, jak i grzania, dlatego jest systemem, który przyda się przez cały rok kalendarzowy.

Cicha praca

Ta funkcja ma szczególne znaczenie, gdy klimatyzator umieszczony jest w sypialni lub pomieszczeniu przeznaczonym do pracy umysłowej. Głośny szum klimatyzatora dekoncentruje oraz przeszkadza w skupieniu i odpoczynku. Na rynku dostępne są urządzenia oferujące pracę niezwykle cichą. Tryb Comfort Sleep zapewnia odpowiednie warunki do relaksu i nie zakłóca wypoczynku nawet najbardziej wymagającym osobom.

Źródło: Klimatyzacja do domu – Clima