Diament jest jednym z najtwardszych minerałów, który w naturalny sposób występuje na naszej planecie.To forma węgla w postaci mniejszych czy też większych kryształków o ośmiu lub sześciu ściankach. Zostaje on poddany obróbce różnych specjalistów, przede wszystkim szlifierzy, którzy poprzez odpowiedni szlif tworzą z diamentu szlachetny klejnot – brylant. Podsumowując – nie każdy diament to brylant, natomiast wszystkie brylanty są diamentami.

Cyrkonia – sztuczny diament

Cyrkonia natomiast to sztuczny produkt będący diamentem syntetycznym. Pierwsze takie kamienie powstały już w 1969 roku. W dzisiejszych czasach cyrkonia produkowana jest najczęściej w Szwajcarii, Rosji, a także w Stanach Zjednoczonych. Kamień ten ma połysk podobny do diamentu, najczęściej o bezbarwnym kolorze. Domieszka niklu zmienia barwę na brązową, dodatek chromu nadaje kolor niebieski, a domieszka ceru stworzy barwę pomarańczową.

Cyrkonia i jej zastosowanie w biżuterii

Ta znakomita imitacja diamentu wykorzystywana jest nie tylko przez jubilera. Stosuje się ją również w przemyśle i medycynie. Odróżnienie diamentu od cyrkonii nie jest łatwe gołym okiem. Często dopiero dzięki specjalistycznemu sprzętowi można zobaczyć różnicę. Laik zobaczy ją dopiero po dłuższym czasie użytkowania. Diament ze względu na swoją twardość pozostaje niezmienny, nienaruszalny, natomiast cyrkonia po kilku latach może się delikatnie zetrzeć, a powierzchnia staje się bardziej matowa. Diament nigdy nie ulega żadnym uszkodzeniom. Dzieje się tak ze względu na jego twardość. Cyrkonia natomiast ma prawo uszkodzić się mechanicznie. Jest jeszcze jedna ciekawa różnica między kamieniami. Brylant, w związku z tym, że jest naturalnym, oszlifowanym diamentem, może posiadać pewne drobne zanieczyszczenia lub skazy. Natomiast cyrkonia, ze względu na to, że jest produkowana laboratoryjnie, żadnych skaz mieć nie będzie. Wybór miedzy syntetycznym kamieniem, a oszlifowanym diamentem będzie zależeć od kupującego. Najważniejszym czynnikiem jest cena. Wiadomym jest, że obrączki z cyrkoniami będą w tym zakresie wygrywały. Ważnym argumentem “za” jest również odporność diamentu.

Cyrkonia w pierścionkach zaręczynowych i obrączkach ślubnych

Trwałość związku kojarzy nam się z niezniszczalnością tego klejnotu, więc nabywając pierścionek zaręczynowy, tym się również będziemy kierować. Wszystko zależy od kupującego, jego finansów, a także gustu i przekonań. Zapewne cyrkonia śmiało może rywalizować z najdroższymi kamieniami na świecie, a laik nie ma szans zobaczyć różnicy między kamieniami.